Regeringen föreslår i sin remiss till lagrådet att det enbart ska krävas ”skäl” för en bostadsrättsägare att få hyra ut, inte ”beaktansvärda skäl” som det krävs i dag och därmed har det blivit svårare för föreningens styrelse att förhindra andrahandsuthyrning. Varje andrahandsuthyrning måste dock även i fortsättningen godkännas av styrelsen.

Regeringen föreslår samtidigt att föreningen ska kunna ta ut en avgift av den som hyr ut sin lägenhet i andrahand. Det kräver dock att det står i föreningens stadgar. En stadgeändring kräver två efterföljande stämmor, till exempel en ordnarie stämma och en exra stämma.

De nya reglerna kan bli verklighet första juli 2014. För att inte missa intäkter måste nu föreningen skapa kontroll över vilka lägenheter som hyrs ut och när kontrakten upphör. I BoStyret får du som ledamot en blixtnabb överblick över andrahandsupplåtelserna och blir påmind när ett kontrakt är på väg att löpa ut.

Läs mer om BoStyret här